NowickiMeteo

Marzec 2025



Duże ocieplenie stratosfery spodziewane w marcu 2025 ❄️ r.
Dwa kluczowe wskaźniki wskazują na nagłe ocieplenie stratosfery (SSW) na początku marca, które będzie miało poważne konsekwencje dla globalnej pogody:
📊 Anomalia temperatury polarnej: Gwałtowny trend ocieplenia w stratosferze Arktyki sugeruje znaczne zakłócenie wiru polarnego.
💨 Strefowe odwrócenie wiatru: Prognozy wskazują na zachodnie wiatry o natężeniu 10 hPa, które słabną i zmieniają kierunek na wschodni – co jest cechą charakterystyczną SSW.
🔻 Co to oznacza: Osłabiony wir polarny może prowadzić do wybuchów zimnego powietrza, burz śnieżnych pod koniec sezonu i przedłużających się warunków zimowych w Ameryce Północnej, Europie i Azji w marcu i kwietniu. Jeśli wir się podzieli, spodziewaj się jeszcze większych zakłóceń pogodowych.





Wszystkie oczy nadal pozostają zwrócone na stratosferę, a w przyszłym tygodniu prognozowane jest nagłe ocieplenie stratosfery (SSW), ponieważ stratosferyczny wir polarny (SPV) zostanie przemieszczony z bieguna, a wiatry strefowe 10 hPa odwrócą się w kierunku wschodnim.
Następnie prognozuje się gwałtowne ocieplenie na wyższych poziomach, które następnie ma rozprzestrzeniać się w dół przez atmosferę, potencjalnie sprzężając się z troposferą poniżej. Spowodowałoby to zablokowanie dużych szerokości geograficznych na półkuli północnej, zwiększając ryzyko wystąpienia epidemii zimna w USA, Europie i Azji w drugiej połowie marca i kwietniu. Opóźnienie wiosny ?
Nagłe ocieplenie stratosfery (SSW) jest najbardziej spektakularnym zjawiskiem stratosferycznego wiru polarnego.
Troposferyczne fale Rossby'ego mogą rozchodzić się w górę do stratosfery na dużych szerokościach geograficznych i rozpraszać się, zakłócając wir polarny w stratosferze.
Temperatura w stratosferze polarnej gwałtownie wzrasta o kilkadziesiąt kelwinów w ciągu kilku dni, a odpowiadające jej wiatry zachodnie w regionie polarnym nagle zwalniają. Gdy gradient temperatury w regionie polarnym odwraca się i wiatr zachodni o prędkości 10 hPa/60°N zmienia się w wiatr wschodni, jest on rozpoznawany jako główny SSW.
Jeśli wiatr zachodni nie zmieni się na wschodni, określa się go jako niewielki SSW.
Główne SSW występują 6 lub 7 razy na 10 lat w Arktyce, a bardzo niewiele występuje na Antarktydzie. Zgodnie z geometrią wiru biegunowego, przemieszczenie i rozszczepiony wir biegunowy to dwa rodzaje wirów biegunowych.
Przemieszczenie SSW charakteryzuje się obszarem polarnym zajmowanym przez centrum wysokiego podczas erupcji SSW, podczas gdy wir polarny odchyla się od bieguna północnego w jedną stronę.
Typ rozszczepienia SSW jest identyfikowany jako wir polarny rozdzielający się na dwa mniejsze i przemieszczający się w kierunku dwóch stron półkuli podczas początku SSW. Zazwyczaj przemieszczenie SSW i rozszczepione SSW są związane z zaburzeniami planetarnej liczby falowej 1 i 2.  Podczas SSW zaobserwowano wyraźne sprzężenie stratosfery z troposferą, któremu towarzyszył pierścieniowy wzór w stratosferze, podobny do ujemnej fazy północnego trybu pierścieniowego (NAM). W miarę jak sygnał NAM stopniowo rozchodzi się w dół, oscylacja arktyczna w troposferze rozwija się w kierunku fazy ujemnej a prawdopodobieństwo aktywności zimnego powietrza na skalę kontynentalną znacznie wzrosło. Co więcej, propagacja w dół ujemnego sygnału NAM związanego z SSW wpływa również na atmosferyczne warunki dyfuzji w warstwie granicznej. Zaś Cyrkulacja Brewera-Dobsona (BD) łączy polarne i tropikalne regiony stratosfery za pomocą południkowo-pionowego przepływu i jest ważną trasą dla sprzężenia tropikalno-arktycznego w stratosferze. 
Wczesną wiosną stratosferyczna cyrkulacja strefowa zmienia się z zachodniej na wschodnią. Przejście, zwane końcowym ociepleniem stratosfery (SFW), może być gładkie i późne, kontrolowane głównie przez promieniowanie słoneczne w regionie polarnym, lub wczesne i nagłe z gwałtownym wzrostem temperatury polarnej i spowolnieniem wiatru strefowego, wymuszonym przez aktywność fal planetarnych.
Wiosną promieniowanie słoneczne zaczyna ogrzewać polarny obszar stratosfery, powodując zapadanie się wiru polarnego i letni antycyklon polarny otoczony wschodnimi wiatrami. Przejście z cyrkulacji zachodniej do wschodniej, zwane końcowym ociepleniem stratosfery (SFW), może być późne i bardzo płynne, kierowane głównie przez procesy radiacyjne, lub bardzo gwałtowne, poprzedzone wzmocnieniem fal planetarnych i silnym szczytem temperatury podobnym do SSW w środku zimy.
W celu zbadania zachowania się jednostek SFW definiujemy dla każdego roku następujące wielkości: Za datę SFW uznaje się dzień ostatecznego odwrócenia strefowego wiatru o natężeniu 60°N, 10 hPa wygładzonego w ciągu 5 dni. Anomalia temperatury SFW jest przyjmowana jako maksymalna anomalia temperatury polarnej od 7 dni przed do 7 dni po odwróceniu wiatru. Definicja anomalii temperatury jest zdefiniowana w sekcji metody. Amplitudę fali 1 SFW przyjmuje się jako maksymalną amplitudę fali geopotencjalnej 1 i 2 przy 60°N, 10 hPa od 7 dni przed dniem inwersji do 7 dni po nim. 


🔻Pierwsza dekada marca
W pierwszej dekadzie marca prognozowane jest wyraźne ocieplenie na południu województwa, gdzie maksymalne temperatury mogą sięgnąć nawet 22°C w cieniu. Noce pozostaną jednak chłodne, a lokalnie mogą występować przymrozki do -5°C. Polska będzie znajdować się pod wpływem układów wyżowych, które zapewnią cyrkulację antycyklonalną, sprzyjającą stabilnej i suchej pogodzie.


🔻Druga dekada marca
Na początku drugiej dekady marca prognozuje się wzrost temperatur nocnych, większe zachmurzenie oraz występowanie opadów o natężeniu umiarkowanym. Od 12 marca temperatura zacznie stopniowo spadać, co jest zgodne z prognozą przedstawioną we wcześniejszym wpisie.
Po 12 marca sytuacja synoptyczna ulegnie zmianie – wyż kształtujący cyrkulację antycyklonalną od rejonu Grenlandii i Północnego Oceanu Atlantyckiego zacznie kierować się na wschód. W konsekwencji niże zostaną zepchnięte na południe i południowy wschód Europy, co doprowadzi do znacznego ochłodzenia.
Temperatury maksymalne w ciągu dnia wyniosą około 8°C, natomiast w nocy mogą spaść do -5°C, a lokalnie nawet do -9°C przy gruncie. W Sudetach spodziewane są opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu, choć będą one niewielkie ze względu na obecność wyżu, który skutecznie blokuje napływ wilgotnych mas powietrza.


🔻Trzecia dekada marca
Około 18 marca prognozowane jest ponowne ocieplenie. Trzecia dekada miesiąca będzie okresem zróżnicowanych warunków atmosferycznych – temperatura oscylować będzie w granicach 15°C, z możliwością wystąpienia okresowych opadów deszczu. Pod koniec marca przewidywane jest kolejne ochłodzenie, które poprzedzi stopniowe wiosenne ocieplenie na początku kwietnia. W kontekście globalnych zjawisk atmosferycznych takich jak SSW może wpływać na kształtowanie cyrkulacji w Europie Środkowej i Zachodniej. Prognozy wskazują na wyższe ciśnienie atmosferyczne nad Europą, co może skutkować dominacją cyrkulacji antycyklonalnej z ograniczoną ilością opadów atmosferycznych 


Prześlij komentarz

Nowsza Starsza