I. Stratosfera
W chwili pisania tego tekstu stratosferyczny wir polarny (SPV) jest nieco rozprzęgnięty przez większą część grudnia z coraz silniejszym "stratosferycznym PV", ale słabszym "troposferycznym PV", stąd krzyżowy przepływ polarny i arktyczne intruzje do Ameryki Północnej, ale w poniżej pionowym przekroju poprzecznym pokazuje to coraz chłodniejsze górne poziomy propagujące się w dół do dolnej stratosfery, co wymusza zacieśnienie cyrkulacji troposferycznej, która napędza coraz łagodniejszą Europę. Poniżej znajduje się spojrzenie średni wiatr strefowy o wartości 10 hPa.
Nagromadzenie chłodu w Arktyce dzięki silnemu PV może oznaczać "silniejsze zimno" uwolnione na południe. Jak mocne i jak długo? Z pewnością zespół GFS utrzymuje blokadę w Arktyce i Grenlandii przez większą część stycznia, co spowodowałoby długotrwałe zahamowanie cyrkulacji strategicznej, co sugeruje ECM, gdy ponownie patrzy się na średni wiatr strefowy. Czy może to prowadzić do SSW ?
Doskonały przykład, gdzie górny stratosferyczny wir polarny jest silny, ale dolny wir polarny (który wpływa na naszą pogodę) jest słaby i przyczynia się do silnego wzorca blokowania na Grenlandii.
Model blokowania przez Grenlandię jest w miejscu lub dryfowania na wschód. Dziś modele zbiegają się w kierunku skandynawskiego blokowania. Zwiększa to szanse na ewentualne nagłe ocieplenie stratosfery.
II. Oscylacja Maddena-Juliana (MJO)
Być może najważniejszą częścią tej prognozy jest oscylacja Maddena-Juliana (MJO). Zanim zagłębimy się w to telepołączenie , przyjrzyjmy się, czym jest MJO i dlaczego ma znaczenie. reżimów pogodowych; rzeczywiście, MJO jest często postrzegany jako najważniejsza obecnie znana oscylacja podsezonowa. Oscylacja Maddena-Juliana (MJO), tropikalny system konwekcyjny w skali planetarnej, służy jako główne źródło globalnej przewidywalności subsezonowej (tj. celującej w trzy do czterech tygodni). Mogli Państwo poznać te telepołączenie w prognozach klimatologicznych.
Mówi się, że MJO znajduje się w jednej z ośmiu faz w danym momencie, w zależności od tego, gdzie znajduje się wzmożona aktywność burzowa wzdłuż równika. Jeśli aktywność burz jest minimalna, oznacza to, że MJO jest po prostu zbyt słaby, aby mieć istotny wpływ na globalny wzorzec pogodowy. Podzielimy sobie Fazy MJO
- Faza 1 – Wzmożona konwekcja (opady deszczu) rozwija się nad zachodnim Oceanem Indyjskim.
- Faza 2 i 3 – Wzmocniona konwekcja (opady) przemieszcza się powoli na wschód nad Afryką, Oceanem Indyjskim i częściami subkontynentu indyjskiego.
- Faza 4 i 5 – Wzmożona konwekcja (opady deszczu) dotarła do kontynentu morskiego (Indonezja i Zachodni Pacyfik)
- Faza 6, 7 i 8 – Zwiększone opady deszczu przemieszczają się dalej na wschód nad zachodnim Pacyfikiem, ostatecznie znikając na środkowym Pacyfiku. Następnie rozpoczyna się kolejny cykl MJO.
Po regionie wzmożonej konwekcji (opady deszczu) następuje obszar stłumionej konwekcji (brak opadów). Podczas cyklu MJO występuje "dipol" (wyraźny kontrast) w anomaliach opadów. Na przykład w fazie 6 występuje wzmożona konwekcja nad zachodnim Pacyfikiem i stłumiona konwekcja nad Oceanem Indyjskim. W fazie 2 jest odwrotnie.
Jak MJO wpływa na pogodę na całym świecie?
MJO stwarza dogodne warunki dla aktywności cyklonów tropikalnych, co sprawia, że MJO jest ważne do monitorowania w sezonie huraganów na Atlantyku.
Zwiększona faza opadów MJO może również przynieść nadejście pór monsunowych na całym świecie. I odwrotnie, stłumiona faza konwekcji może opóźnić nadejście pory monsunowej.
Istnieją dowody na to, że MJO wpływa na cykl Oscylacji Południowej El Niño (ENSO). Nie powoduje El Niño ani La Niña, ale może przyczyniać się do szybkości rozwoju i intensywności epizodów El Niño i La Niña. Wydaje się, że MJO jest bardziej aktywne w latach neutralnych i słabych ENSO.
Istnieją również dowody sugerujące, że MJO może wpływać na wystąpienie nagłego ocieplenia stratosferycznego (SSW).
Jak MJO wpływa na pogodę na Europę
Kiedy MJO znajduje się w aktywnej fazie nad Indonezją i Zachodnim Pacyfikiem, ma tendencję do napędzania ujemnej oscylacji północnoatlantyckiej (NAO) &( UWAGA : efekt od 2 do 3 tygodni później)
Dodatni indeks NAO jest zwykle poprzedzony przez fazę 3 i 4 MJO, która przynosi łagodniejszą i bardziej wilgotną pogodę w całej Europie zachodniej i następnie kierując się na wschód.
Ujemny indeks NAO jest zwykle poprzedzony fazami 6 i 7, które wpływają na "zablokowany" wzorzec pogodowy i często kojarzą się z chłodniejszą i bardziej suchą pogodą ( wzór najczęściej blokowania nad Grenlandią SIGMA), krótko mamy do czynienia z wyżami w okolicach Wysp Brytyjskich i Skandynawii.
Skala czasowa, w której MJO ma wpływ na reżimy telekonekcji cyrkulacji atmosferycznej na północnym Atlantyku, wynosi zwykle od 10 do 12 dni.
Interpretacja prognozy
Jednym z głównych źródeł przewidywalności dla 3-4 tygodniowego okna prognozy w globalnym systemie klimatycznym jest oscylacja Maddena-Juliana (MJO), dominujący tryb tropikalnej zmienności subsezonowej. MJO jest zorganizowanym systemem sprzężonym konwekcyjno-cyrkulacyjnym na skalę planetarną o typowym okresie 30-60 dni, charakteryzującym się propagacją w kierunku wschodnim, szczególnie podczas borealnej zimy. W miarę rozwoju i rozchodzenia się MJO, anomalne ogrzewanie diabatyczne prowadzi do powstania anomalnego źródła fal Rossby'ego. To pobudza fale Rossby'ego do rozchodzenia się w rejony pozazwrotnikowe, modulując tam zjawiska pogodowe. Na przykład, badania wykazały znaczący wpływ MJO na cyklony tropikalne ekstremalne temperatury i opady,ślady burzowe, zdarzenia blokujące atmosferę, rzeki atmosferyczne, Tornada oraz kształtuje poprzez telekonekcję na AO pogodę w Arktyce czy Antarktydzie.
Prawdopodobnie będziemy świadkami powrotu fazy 7 w ciągu najbliższych 10-15 dni, co widać na poniższym schemacie faz zespołowych GFS. Wszystko to dobrze podsumowujee poniższy diagram przestrzeni fazowej :
![]() |
Następnie poprzez przegląd rzetelnym okiem, przyglądamy się dalej wykresowi, znajdujemy czarną, postrzępioną linię, która następnie zamienia się w wielokolorową grubą linię, otoczoną całym bałaganem cienkich jasnozielonych linii. Proszę mnie poprawić jeśli jestem daltonistą. Mogą być faktycznie żółte jeśli sięgniemy po model Bureau of Meteorology Australia.
Przewiduje się MJO wejdzie w fazę 7, wciąż na dość silnym poziomie, a indeks pozostanie w fazie 7
Podejrzewam, że wiele zależy od tego, jak silne będzie MJO w fazie 7 i dokąd pójdzie później faza 6,8. Tłumienie w 7 fazie, upadek - zwrot, może wspierać dłużej trwającą zimną, konfiguracje blokadę antycyklonalną , Pewne wahania między zimnem a czymś łagodniejszym są możliwe nawet w obrębie ogólnego wzorca zimna. Zespół GFS przenosi zimny sygnał praktycznie do końca stycznia ( może GFS bardziej preferuje wariactwo)
No dobrze, podsumowując, mamy ujemny indeks NAO jest zwykle poprzedzony fazami 6 i 7, które wpływają na blokady antycyklonalne zwłaszcza nad blokowanie nad Grenlandią ), AO - ( tendencja negatywna), czyli można powiedzieć że nasze rozmówki “atmosferyczne” na Facebooku, dokładnie oddają obraz co omawiamy zarówno w prognozach meteorologicznych i klimatologicznych.
Dodam tutaj jedno słowo, bo koniecznie potrzebujemy w tej analogii na styczeń dość zawężonej telekonekcji. Dodam że za pomocą wymuszeń tropikalnych, blokowanie wysokich szerokości geograficznych ma się ponownie utrwalić nad wyższymi szerokościami geograficznymi, a to "powinno" napędzać strumień ciepła w górę, rozpoczynając załamania fal Rossby'ego z troposfery do stratosfery, co spowolni średni wiatr strefowy w stratosferze, - możemy sobie to porównać odcięcie fali - łamanie jej na dalsze fragmenty nie pozwalają w stratosferze one na desktrukcję przez falowód pierścienia, oznacza to pompowanie strumienia ciepła do stratosfery, w wyniku czego powstaje zaburzenie PV ( dekstrukcyjne, selektywne segmentacyjne strukturalne, podzielenie, rdzenia) dlaczego wiosną ? jest tak sporo Słońca co się dzieje z blokadami nad Oceanem Atlantyckim ? Jeśli one będą cały czas operować na północy to będziemy mieć chłodne dni, jeśli będą cyklicznie zmieniać swój wektor położenia bardziej na południe. Staram się wyjaśniać w taki sposób, aby to było zrozumiałe. A teraz przejdziemy do ostatniego cyklu wybranej analogii składającej się z III etapów, teraz będziemy omawiać temperatury na styczeń 2025
III Temperatury
Europa rozkład temperatury powietrza, od normy klimatologicznej do średniej poniżej normy, bardziej suche warunki atmosferyczny, niż przeciętny styczeń dla Europy zachodniej i północno zachodniej WNW. Powyżej normy ( średniej) klimatologicznej dla Europy Wschodniej.
Spodziewam się, że w styczniu średnie temperatury dla Polski będą powyżej średniej, w dniach 7 -15 styczeń, w pozostałych dniach stycznia poniżej średniej, niż wynikało to z normy klimatologicznej ( będą opady śniegu bez rewelacji i częsty mróz). Wydaje się że będzie to konsekwencją, rzutowaniem oscylacji wirów arktycznych warunków stratosferycznych, PDO, NAO, AO, MJO w fazie 7 - wszystkie sprzyjają chłodniejszej cyrkulacji w poszczególnych dekadach. Warto zwrócić uwagę że w skali całego stycznia temperatury średniej pozostaną w normie klimatologicznej, zapis całego miesiąca, a nie rozkład na czynniki dekadowe, na Pomorzu zachodnim może być cieplej.
Temperatury mogą powinny ulec znacznemu wahaniu, co jest konsekwencją pełzającego chłodu. Silny wir stratosferyczny polarny powinien sprawić, że ciepła pogoda bądź cyrkulacja na Europę wygra z średnio chłodniejszą pogodą falowo. Troposferyczny SPV jest za słaby.
Później może nastąpić SSW które może się odwrócić ponownie wystąpić, tygodnie zimy są policzone, styczeń na razie zapowiada się nieco chłodniej niż listopad i grudzień. Ale nie będzie prawdziwej zimy i opadów śniegu…. powtarzam to od października, jedynie w górach.
Zaufanie do tej prognozy jest wyższe niż zwykle i minęło trochę czasu, odkąd sporządziłem kilka analogii wzrokowych krótkich notatek.
Podsumowanie
I. Stratosfera
Wir polarny w stratosferze (SPV) pozostaje silny, natomiast w troposferze słabszy, co sprzyja blokadom cyrkulacyjnym.
Możliwe nagłe ocieplenie stratosferyczne (SSW), które wpłynie na zmiany w troposferze.
Blokady atmosferyczne nad Grenlandią mogą utrwalić się, wpływając na zimniejsze warunki w Ameryce Północnej i Azji oraz łagodniejszą pogodę w Europie.
II Oscylacja Maddena-Juliana (MJO)
MJO, istotny mechanizm zmienności tropikalnej, wpływa na pogodę na całym świecie, w tym na cyrkulację nad Atlantykiem.
Fazy 6 i 7 MJO sprzyjają blokadom nad Grenlandią oraz chłodniejszym warunkom w Europie.
Prognozy wskazują na wejście MJO w fazę 7, co może wpłynąć na bardziej stabilne, chłodne wzorce pogodowe w Europie.
Prognoza temperatur na styczeń 2025
Europa:
Zachodnia i północno-zachodnia Europa: warunki bardziej suche i chłodniejsze od normy.
Europa Wschodnia: temperatury powyżej normy.
Polska:
Początek stycznia (7-15): temperatury powyżej średniej.
Reszta miesiąca: poniżej średniej, z mrozem i umiarkowanymi opadami śniegu.
Średnia miesięczna: zgodna z normą klimatologiczną, ale z wahaniami temperatur.