Ogromne zasoby pary wodnej w warstwach troposfery i ruchem dynamiki fizyki atmosfery związanej z cyklogenezą niżu Genueńskiego opuściły nasz kraj i powrócą nad Morze Śródziemne i Półwysep Bałkański. Ten etap można już zakończyć dokonam reanalizy reintegracji meteorologicznej w październiku z porównaniem lat 1997,2006, 2024 w październiku, ponieważ nadchodzi mi rok akademicki a kilka mam spraw bardzo pilnych do ogarnięcia więc, ciężko z czasem.
Warunki cyrkulacyjne i uwarunkowania synoptyczne brzmią następująco, w naszym kierunku rozbuduje się klin związany z układem wysokiego ciśnienia atmosferycznego, którego centrum będzie ulokowane nad Rosję, Litwę, Łotwę, Estonię, po znaczny obszar południowego Półwyspu Skandynawskiego, Europy Środkową, Morze Północne i Wyspy Brytyjskie. Z kierunku składowego wschodniego i pośredniego będzie postępować adwekcja cząstek powietrza pochodzenia kontynentalnego ciepłego, z niską zawartością wilgotności względnej, niewielki stosunek zmieszania pary wodnej w słupie kolumny troposfery w połowie tygodnia adwekcja cząstek pochodzenia polarnomorskiego ciepłego znad Morza Czarnego co będzie przyczyną lokalnej niestabilności termodynamicznej.
Przed nami bardzo ciepły, słoneczny tydzień, poza wyjątkiem ewentualnie w środę burze, ale raczej w czwartek na Dolnym Śląsku w czasie burz spadnie wytrącenie opadów w postaci hydrometeorów z kolumny troposfery w postaci opadów deszczu nie powinna przekraczać ! 20 mm. ( 10 – 15 mm)
Rozkład temperatur pozostanie powyżej średniej, nadchodzi równonoc jesienna, temperatury od 23 do 25 stopni przejściowo nawet do 27 stopni. Noce będą rześkie w szczególności na Przedgórzu Sudeckim i w Kotlinach ( dno kotliny Jeleniogórskiej, Polana Jakuszycka Brama Lubawska, Wałbrzych)
Pod wpływem wyżu i ciepłych mas będziemy nawet w weekend i początek następnego tygodnia wartości temperatury powyżej 22 stopni.
Na wschodzie, południu, oraz w środkowej Europie dojdzie do inicjacji wyżów tworzących cyrkulację antycyklonalną. Od wschodniego Oceanu Atlantyckiego po Wyspy Brytyjskie, Północ Półwyspu Skandynawskiego, Morze Norweskie, zachodnią Rosję rozmieszczone będą wielocentryczne ośrodki niżowe. A to oznacza że do końca września będzie ciepło, z temperaturami powyżej 20 stopni, bez opadów, poranne mgły i rześkie poranki. Niewiele może się zmieniać w dynamice atmosfery już w ostatnim okresie dużo tej dynamiki chaosu jak fizyce było, co było przyczyną chaosu nad Europą.
Najważniejsze że tak licznie sobie pomagaliśmy, służby pomagali, tylko dochodzi do kilku dezinformacji ale wiadomo że podczas takich sytuacji trzeba głowę logicznie trzymać. Więcej ludzi chodziło robić zdjęcia niż pomagać innym ludziom. Ale to naturalne kiedy się coś dzieje zbiera się kurnik...
Jestem do dyspozycji pod koniec października mam wiele spraw, omówimy stratosferę i telepołączenia globalne naszego klimatu zbadamy co się dzieje ze stratosferycznym wirem polarnym, kiedy zaburzenia falowodu arktycznego, wpływ całych wskaźników klimatologicznych na naszą skalę hemisferyczną czyli półkulę północną w okresie sezonowości - wstępne prognozy na jesień już są takie że temperatury, rozkład ciśnienia atmosferycznego – anomalie, DIPOL,QBO, MJO, AO, NAO, oscylacja wirów arktycznych – od końca grudnia może wkroczyć strefowa cyrkulacja zachodnia - więc jeśli ktoś myśli o śniegu i silnych mrozach ( może jedynie styczeń) poza wyjątkiem w listopadzie. Na ten moment najlepszą oceną dla fizyków, czy klimatologówo ile posiadają takowe praktyczne umiejętności to październik po 20 th, można tworzyć już pierwsze analogie na zimę, wiosenne, w styczniu – luty około 15 lutego, czuje się w tym doskonale od długich lat i jestem na etapie potwierdzania swoich umiejętności na dalszej drodze edukacyjnej. Zaporą było ciężkie życie ( wypadki, choroby, stagnacja rezygnacja urlopy przekładanie etc..)
Może za dwa niepełne lata,spróbuje podjąć pracę w zarządzaniu kryzysowym, lub prywatnie nie chce pracować w sektorze państwowym z tego powodu że nie odpowiadają mi tutaj warunki techniczne (IMGW) może mam inne zdanie. Od 17 lat zajmuje się meteorologią operacyjną - ogólną i fizyką atmosfery. Teraz kładę nacisk na sektor informatyki i matematyki, ochrony środowiska, czy geodezji i kartografii.
Tłumaczę się aby nie było że nie odpisuje.
Jeśli chodzi o suche zbiorniki przeciwpowodziowe to przelewały przez szczyt zbiornika powodziowego również w 2006 roku, zarządzają nimi osoby z zarządu wód Polskich o ile się tu nie mylę - decyzje są podejmowane przez inżynierów w zakresie hydrologii – hydrotechniki.
Wały przez większość osób nazywane, są to stare techniki zapobiegawcze chroniące nas przed powodzią, opadów wymuszenia orograficznego, np. podczas tego typu niżów śródziemnomorskich i opadów konwekcyjnych quasi stacjonarnych. Zbiornik Sobieszów - Orle (Kamienna) Góry Izerskie Szklarska Poręba Jakuszyce. Zapora, Zbiornik, Tama w Cieplicach Śląskich Zdrój - Jeleniej Górze ( Wrzosówka) Sudety Zachodnie – Karkonosze do zbiornika napływają mniejsze sieci rzeczne z okolicznych miast - Wrzosówka i Kamienna wpływa do Bobru i doliny Bobru a następnie do Odry. Coś tam widziałem że w Sobieszowie przecieka ale sprawa nadaje się dla ekspertów którzy zabezpieczą to odpowiednio.
Służby naprawdę dbają w tych okolicach o stan środowiska czystość porządek . I jak widać zrobiono wiele. A zapory trzeba konserwować poprawiać sprawdzać, bo naprawdę ochroniły nas przed wielką falą powodzi. Jeśli chodzi o naturalne pęknięcia tj. w Kotlinie Kłodzkiej to siłą rzeczy jest naturalne i nieprzewidywalne- katastrofa infrastruktury hydrotechnicznej, więcej zaufania do służb.
Nie dopuszczalne jest na tych ternach prowadzić lub zezwalać na inwestycje to chroni nie tylko mieszkańców południowo zachodniej części Jeleniej Góry, ale całą Jelenią Górę i dolinę Bobru ( Przedgórze i Pogórze Sudeckie)
Rejon rzeki Radomierka wymaga od tych ludzi którzy zarządzają tymi ternami odpowiedniego wzmocnienia i konsultacji hydrologicznej – inwestycji by Ci ludzie tam nie cierpieli każdego lata, - wystarczy tam naprawdę solidy opad jednostajny wewnątrzmasowe burze wolno poruszające się względem podłoża w troposferze z opadami umiarkowanymi i nawalnymi przez godzinę prowadzą do zorganizowanych powodzi błyskawicznych. Nie posiadam wiedzy na temat w zakresie poprawy tam bezpieczeństwa, od tego są inni ludzie, pozyskanie środków i zapewnienie bezpieczeństwa.
Nasz klimat się zmienia globalne ocieplenie powoduje, zaburzenia w cyrkulacji atmosferycznej i termohalinowej AMOC– nasz system klimatyczny to wiele skomplikowanych fizycznych procesów które dzieją się na różnych częściach atmosfery i oceanów. Te zmiany polegają na zaburzeniu tych procesów które są w naturalnym klimacie, osłabienie intensyfikacja,modyfikacja procesu – podczas wyżów mamy kopuły ciepła, podczas tego typu niżów z południa mamy bomby wodne związane z trajektorią ścieżek czy szlaków zgodnych z Vb, a bomby wodne powstają w troposferze nad obszarami orograficznymi obserwuje się masę zachodzących procesów, a PW, wodność troposfery przedstawia nam ile opadów spadnie lub zostanie wytrąconych z podstawy kolumny troposfery. Niże z południa Europy potrafią w grudniu czy styczniu, generować tym samym szlakiem silne opady śniegu zawieje i zamiecie śnieżne. Można powiedzieć że w Europie Środkowo Wschodniej zasilają cały cykl hydrologiczny. Ale zmiany klimatu pokazują że Atlantyk już nie ma takiego dżetu, niże z południa zanikają ale będą pojawiać się co kilka lat, lub najgorzej co roku. Prąd strumieniowy raczej odbudowywany jest w okresie zima, wczesna wiosna, przyczyną taką jest silny wir polarny i efekt późniejszy stratosferycznego nagłego ocieplenia w czapie NH – a na ten proces nakłada się ciąg innych procesów klimatologicznych.
Niże z południa mogą występować w miesiącach kwiecień, czerwiec, lipiec, sierpień, grudzień, styczeń, - na palcach można policzyć ile ich było do tej pory. NAO -, może jedynie przepuszczać w naszą stronę niże wtórne, niże, huragany, ex –post po tropic huragany pozostałość po cyklonach tropikalnych nad Atlantykiem.
Trzeba to zrozumieć od tej drugiej strony mam nadzieje że prostym człowieczym językiem wytłumaczyłem.
Niżej przedstawiam grafikę dotyczące opadów i ukazujące bomby wodne potencjalne wytrącenie opadów w okresie lub za okres , - 10.09.2024 do 16.09.2024 10:30 UTC.