NowickiMeteo

Prognoza meteorologiczna


Rozległa kopuła ciepła występuje w tym miesiącu nad południową połową Europą i nie zbliża się do końca. Nadchodzące dni przyniosą nasilającą się falę upałów w Europie Zachodniej i Środkowej, z temperaturami sięgającymi w wielu miejscach blisko 40°C. 

Zgodnie z prognozami globalnych modeli pogodowych, temperatury w połowie sierpnia pozostaną znacznie powyżej średniej w Europie Południowej, Środkowej i Zachodniej. Oczekuje się, że najbardziej anomalne wysokie temperatury utrzymają się we Francji, krajach Beneluksu, na Półwyspie Iberyjskim, we Włoszech i na Półwyspie Bałkańskim. Upał utrzyma się na dużej części kontynentu przez co najmniej kolejny tydzień lub dwa.

Sierpień rozpoczął się od znacznych upałów i fal upałów w południowej połowie Europy i rozszerzył się na część Francji, Europę Środkową i Półwysep Bałkański.

Temperatury wielokrotnie zbliżają się do połowy 30 stopni Celsjusza, lokalnie zbliżając się do progu 40°C. Niektóre części Półwyspu Iberyjskiego przekroczyły już ten poziom 42/44 °C

Do +43 °C odnotowano w piątek w części centralnych Highlands w Hiszpanii, z wyższymi temperaturami dalej na południe, przez Maroko i Algierię. Zdumiewające +43,7 °C odnotowano w Errcachidia, Maroko, na wysokości 1100 m n.p.m.

W północno-zachodniej Afryce pobite są dzienne rekordy w związku z trwającą falą upałów.

Ten wzorzec pogodowy będzie się nadal nasilał w weekend i potrwa do połowy sierpnia. W tym samym czasie, po niedzieli nastąpi stopniowe rozprzestrzenianie się upalnej pogody, która w przyszłym tygodniu rozprzestrzeni się na północ nad Francją, Wielką Brytanią, Beneluksem i Europą Środkową.

Ogólny zarys baryczny wskazuje, że blokujący wyż – górny grzbiet – umocni się od zachodniego regionu Morza Śródziemnego do Francji i krajów Beneluksu, docierając również do Wielkiej Brytanii, dzięki kopule ciepła dominującej nad południową i środkową częścią kontynentu europejskiego.

Szczególnie podczas suchego lata, bardziej sucha i cieplejsza pogoda powoduje znaczne zwiększenie zagrożenia pożarowego z powodu rozwijającej się suszy. Lub dodatkowo pogarszając bieżące, wcześniej istniejąca susza hydrologiczna. Takimi przykładami były pożary lasów na północno-zachodnim wybrzeżu Pacyfiku i w innych częściach zachodniej Ameryki Północnej w ostatnich latach lub w Europie (Grecja, Portugalia itp.) podczas zeszłorocznego sezonu letniego.

Kopuła cieplna jest często również winna śmiertelnym falom upałów na całym świecie, ponieważ upalne i nadmierne upały zwykle utrzymują się przez bardzo długi czas. Takie zdarzenia w kopule upałów przyniosły rekordowe temperatury w wielu krajach na całym świecie latem 2023 roku, które przeciągnęły się do sezonu jesiennego. Należy pamiętać że fala upału to temperatura maksymalna która przekracza 31°C bez przerwy..

PROGNOZA METEOROLOGICZNA DLA OBSZARU WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO.  DSWO LINK 

W poniedziałek wpływać będzie nad Europą Środkową silny układ wysokiego ciśnienia atmosferycznego, którego centrum będzie ulokowane wzdłuż zachodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego i Danię. Nad Oceanem Atlantyckim oraz na północnym wschodzie płyty Europy będą stacjonować układy niskiego ciśnienia atmosferycznego, w ten sposób będą sprowadzać jeszcze powietrze pochodzenia polarnomorskiego chłodniejszego z północnego zachodu.

W dzień prognozuje się  zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 26°C do 28°C. Przepływ wiatru będzie  słaby, zmienny sektor z przewagą pośredniego północno-zachodniego. 

We wtorek będziemy pod wpływem wyżu.

W ciągu dnia prognozy jest brak zachmurzenia, bezchmurnie, miejscami może, być zachmurzenie małe. Temperatura prognozowana od 26°C do 29°C. Przepływ wiatru będzie słaby i umiarkowany, z sektora zmieniającego się z przewagą sektora składowego i pośredniego, południowo wschodniego i wschodniego.

We środę będziemy pod wpływem wyżu początkowo, w drugiej połowie od wschodnich Niemiec i Czech zachodnich nasuwać się będzie strefa niskiego ciśnienia atmosferycznego. Z południowego zachodu postępować będzie adwekcja cząstek powietrza zwrotnikowego.

W ciągu dnia prognozuje się brak zachmurzenie, miejscami mogą to być “ławice” zachmurzenie małe. Prognozowana temperatura od od 30°C do 32°C - lokalnie na krańcach zachodnich. Przepływ wiatru będzie na ogół słaby, z sektora pośredniego południowo wschodniego. Pod koniec dnia na zachodzie możliwe są przelotne opady deszczu i burze -  “możliwe”, konwekcja może być ograniczona ( ewentualnie wieczór środa i noc ze środy na czwartek, istnieje duży problem z inicjacją konwekcji.

W czwartek od zachodu będzie postępować front chłodny, uwaga on przejdzie przez zachód i dolnośląskie nocą ze środy na czwartek,  front chłodny z burzami i silnymi opadami, gradem uaktywni się nad wschodnią Polską - uwaga na błyskawiczne podtopienia w tych regionach Polski. Na pozostałym obszarze zachodzie, północnym zachodzie, południowym zachodzie Dolnośląskie ( prognozuje się poprawę pogody po przejściu frontu w nocy).

W czwartek prognozuje się zachmurzenie zmienne z postępującymi strefami rozpogodzeń i przejaśnień. Temperatura prognozowana od 24°C do 27°C, przepływ wiatru będzie początkowo składowy zachodni, następnie składowy południowy i pośredni południowo zachodni.

W piątek będziemy pod wpływem mobilnego wyżu, którego centrum będzie ulokowane nad Ukrainą i Białorusią. Od Północnego Oceanu Atlantyckiego i Morza Północnego będzie ulokowany pogłębiający się układ niskiego ciśnienia atmosferycznego, który będzie w kolejnych dniach.

W ciągu dnia prognozuje się zachmurzenie początkowo bezchmurne, małe i miejscami umiarkowane, ze strefami rozpogodzeń. Temperatura prognozowana od 27°C do 30°C Przepływ wiatru będzie słaby, zachodni i pośredni południowo zachodni.

Pod koniec tygodnia w sobotę od zachodu wkraczać będzie chłodny front atmosferycznymi być może z burzami, silniejszym wiatrem i opadami. Front będzie związany z procesem cyklognezy niżów znad Północnego Oceanu Atlantyckiego, jeśli zaczną się przemieszczać w kierunku Półwyspu Skandynawskiego spowoduje to frontogenezę występowanie opadów i burz przelotnych, spadnie temperatura powietrza,od 17°C do 25°C.

Lato termiczne jeszcze powróci "dni upalne" "dni pogodne" oraz "burze" ale będzie to końcówka.

Lato zaczyna odchodzić choćby po obserwacji astronomii sferycznej, - oświetlenie długość dnia słonecznego. Nie śpieszył bym się z tymi przymrozkami we wrześniu. Może i śnieg. Niektórzy mają niezłe kino na bani.

Nie będę komentować postów tj. za 6 tygodni spadną liście, to jest żenujące :) 

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza