Europa Środkowa będzie pod wpływem długiej fali górnej grzbiet niskiego ciśnienia atmosferycznego z pofalowanym frontem atmosferycznym. Od zachodu będzie przebiegać rozległa zatoka niskiego ciśnienia atmosferycznego.
Postępować będzie adwekcja cząstek powietrza pochodzenia zwrotnikowego morskiego, czyli upalne powietrze niestabilne i chwiejne, co przełoży się na ekstremalną niestabilność, w południowych Czechach prognozuje się (CAPE do 3000 J/kg co z przebiegiem wektora masy powietrza dotrze do nas). Należy pamiętać że termodynamika sama nie wystarcza, wręcz idealne będą warunki kinematyczne co przełoży się na rozwój sygnatur konwekcyjnych o przebiegu silnych i ekstremalnym, nie będę omawiać każdego parametru konwekcyjnego, lecz wraz z zatoką niskiego ciśnienia będzie postępować prąd strumieniowy ( to pozwoli nie tylko tym falom mędrującym zasilać system burzowy. Warto zaznaczyć że w ciągu dnia będzie potężna blokad CIN ( w warstwach troposfery co pewnie będzie widoczne na diagramach termodynamicznych uwięziona energia w troposferze), przed zachodem Słońca zacznie to wszystko puszczać.
Więc stosuje III stopień dla południowo - wschodniej, wschodniej części województwa dolnośląskiego Kłodzko, Wrocław ze względu na grad do 5 cm, porywy wiatru 115 km/h, na południowym zachodzie od Jeleniej Góry po centrum II stopień.
Powietrze zwrotnikowe będzie skutecznie wypierane przez chłodniejsze powietrze po północy, najsilniejsze burze pojawią się późnym wieczorem i w nocy chyba najsilniejsze na obszarze Czech zachodnich i południowych oraz wschodnich Niemiec dojdzie do inicjacji głębokiej konwekcji ( kilka silnych superkomórek wysoko opadowych - supercell, które połączą się następnie w mezoskalowy układ konwekcyjny który w strefie przedfrontowej zorganizuje się układ wielokomórkowy. Trajektoria burz z południa na północ, oraz z zachodu na wschód, z lekkim odchyleniem na północny wschód - prawoskrętne superkomórki.
Prognozuje się porywy wiatru pochodzenia konwekcyjnego na zachodzie oraz w regionie zachodnio Sudeckim od 90 km/h do 115 km/h na południowym wschodzie regionu Kłodzko, oraz w wschodzie Wrocław. W początkowej fazie I stadium prognozuje się grad od 4 cm do ( 7 cm Kłodzko !), modele przedstawiają opady gradu do 10 cm, ale trzeba to zaniżyć.
TPW 35-50 mm/ co daje opady do 35 litrów na każdy metr kwadratowy wody w błyskawicznym czasie ! burze będą przechodzić bardzo szybko ! (prąd strumieniowy),LI do -8K, -9K ekstremalne niestabilność,SB CAPE powyżej 2000-2500 J/kg
Mezoskalowy układ konwekcyjny oraz liniowe ułożone sygnatury od zachodu będą generować silne porywy wiatru przed czym ostrzegam wszystkich. Oprócz tego będzie silne strobo ( więcej doziemnych początkowo następnie międzychmurowe) w nocy układy burzowe postępować będą na wschód Polski.
W sobotę już chłodniej ale możliwa będzie powtórka kolejny MCS będzie wchodzić od południa ale już bardzo będzie to słabe.
Dodam informację że zobaczymy się dopiero w niedzielę z prognozą na następny tydzień - zgodnie z tym co pisałem będziemy pod wpływem wyżu, ale temperatury będą wyższe od 24/30°C
INFORMACJE EDYTUJĄCE SIĘ POJAWIĄ ALBO NA FB LUB TUTAJ PÓŹNE POPOŁUDNIE -NIE BĘDZIE MNIE.
DOLNOŚLĄSKI SYSTEM WCZESNEGO OSTRZEGANIA
OBOWIĄZUJĄCE OSTRZEŻENIA
I STOPIEŃ WYSTĄPIENIA WYSOKIEJ TEMPERATURY W ZWIĄZKU Z ADWEKCJĄ POWIETRZA POCHODZENIA ZWROTNIKOWEGO ( DZIEŃ UPALNY)
od dnia 21.06.2024 od godziny 06 33 do 2100
W tym okresie wydaje się ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wysokiej temperatury pierwszego, prognozuje się temperaturę maksymalną od 31 stopni w godzinach wieczornych przejściowo przed frontem 33 stopni. ZMIENIONO DNIA 21.06.2024 - CHWILOWY WZROST TEMPERATURY DO 34 stopni. - dobiega końca ostrzeżenie
OBOWIĄZUJĄCE
☈ III STOPIEŃ SILNE BURZE Z GRADEM od dnia 21.06.2024 od godziny 19 33 do dnia 22.06.2023 godziny 130 -sygnatury konwekcyjne zorganizowane.
W tym okresie wydaje się ostrzeżenie meteorologiczne dotyczące wysokiej temperatury pierwszego, prognozuje się temperaturę maksymalną od 31 stopni w godzinach wieczornych przejściowo przed frontem 33 stopni.
W związku z ryzykiem bardzo silnych burz z ulewnym deszczem (poziom 3 z 4). porywy: ~ 80/120 km/h; Wielkość opadów: 40 l/m²/1h; Grad: 3 cm do 7 cm, bardzo wysoka aktywność elektryczna, marginalna wartość zejścia tornada w pasie na północ od Jeleniej Góry po Pogórze Sudeckie.
Wydano dnia 20.06.2024 20:20 UTC NOWICKI DAMIAN ________________________________AKTUALIZACJA 21.06.2024 16:50 UTC NOWICKI DAMIAN
Burze są możliwe w nocy, nie okazały się tak silne być jak przedstawiały to modele meteorologiczne i dynamika atmosfery, jednak zdecydowanie silne burze przechodziły w Czechach.
W nocy prognozuje się zachmurzenie całkowite. Przelotne opady deszczu i burze początkowo układy wielokomórkowe pochodzenia mezocyklonowego superkomórkowego, prognozowana wysokość opadów atmosferycznych od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Początkowo opady gradu od 3 cm do 6 cm. Temperatura prognozowana od 17°C do 18°C. Przepływ wiatru będzie umiarkowany, z sektora pośredniego południowo zachodniego i składowego zachodniego. Porywy konwekcyjne w czasie burz od 80 km/h do 110 km/h, lokalnie do 120 km/h Prognozowane sygnatury superkomórka supercell I stadium II stadium dojrzałości bow echo charakterystyczny || łuk ) ||, w przypadku zjawiska downburst i bow echo, prognozowane są najwyższe porywy wiatru do 90 - 120 km/h CAPE [J·kg–1] 3000 J/kg SBCAPE* [J·kg–1] 2500 J/kg Lifted Index [˚C] -7/-8˚C Wskaźniki kinematyczne 0–3 km shear* [m·s–1] 200 - 300 m²/s², 0–6 km shear* [m·s–1] DLS 20 - 30 m/s TPW = 44 mm Wpływ bardzo ciepłego powietrza wilgotnego pochodzenia zwrotnikowego wzdłuż trajektorii od Oceanu Atlantyckiego Madery i Północnej Afryki w kierunku Europy Środkowej. Połączenie wilgotnego powietrza i położenie w pobliżu strumienia odrzutowego (prąd strumieniowy) przyniesie wyjątkowo wysokie wartości CAPE do 3000 J/kg oraz znaczne pionowe ścinanie sektora wiatru - czyli bardzo dobre warunki kinematyczne do zorganizowanych burz - superkomórki i układy konwekcyjne bow echo, downburst, MCS ( mezoskalowy układ konwekcyjny). Istnieje w godzinach wieczornych niewielkie ryzyko zejścia tornada o sile EF2 ze względu na dynamikę spadku poziomu kondensacji i gwałtowny wzrost pionowego uskoku wiatru.